GENÇLİK GELİŞİM LİGLERİ RAPOR DOLDURMA İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR...

23.10.2015

Gençlik gelişim liglerinde FYS rapor girişlerinde hakemlerin yaşadıkları sorunlar ve hatalarla ilgili hazırlanan bilgilendirme aşağıdaki gibidir.

 • Raporlar FYS’ye vaktinde girilmemekte. Tüm müsabaka girişleri haftasonu sisteme girilmeli. Özellikle Cumartesi günü oynanan U14/U15/U16 müsabakaları Pazartesi gününe sarkmadan tamamlanmalı.
 • Rapor girişleri yapılırken kulüpler esameye yanlış lisans numara girebilirler fakat yanlış isim girmezler. 1 lisans numarası hatalı girildiği zaman bambaşka bir oyuncu tanımlanmış olur. Böyle olduğu zaman sistem hata vermekte ve düzeltmesi zaman almaktadır. Esame girişini sorgula dedikten sonra Ek 1’de yer alan resimde görülen bir uyarı alınıyorsa esame  girişi kaydedilmemelidir. “SÖZLEŞMESİZ OYUNCUSU” alınıyorsa bilin ki lisans numarası ya sizin tarafınızdan yanlış girildi, ya da kulüp esame listesine oyuncusunun lisans numarasını yanlış yazdı. Yine 2 nolu fotoda görebileceğiniz gibi esame listesinin hemen sol üstünde bulunan “OYUNCULARI LİSTELE” butonuna basarak kulübün amatör ve profesyonel tüm futbolcularını görebilir, isimden doğru oyuncu bulup doğru lisans numarasıyla yeniden sorgulatıp esameyi hatasız girmiş olursunuz.
 • Esame giriş sayfamız 2 ayaklıdır. Önce takım listesi girilip sorgulayıp kaydedilir. Daha sonra takım kaptanı ve saha içi girişlerin olduğu adım sorgulanıp kaydedilir. Eğer hepsini aynı anda yaparsanız sorgulama yaptığınız kısım girilmiş olur diğer taraf eksik kalır.
 • Yine hatalı girilen teknik sorumlu ve antrenör girişi olduğu zaman aynı şekilde saha içi giriş kısmının sol üstünde 3nolu fotoda bulunan “SAHA İÇİ KARTLARI LİSTELE” butonu sayesinde kulübün tüm teknik kadrosunu görebilir doğru kişiyi bulabilirsiniz.
 • Gelişim Liglerinde her bir kategori için ayrı teknik sorumlu çalışmaktadır. Örneğin Göztepe – Denizlispor U14 müsabakasında sahaya sadece U14 teknik sorumlularının çıkması gerekmektedir. TFF’ye yazılı bir mazeret bildirilirse ancak geçici olarak başka bir teknik sorumluya izin verilir.
 • Gelişim Ligleri Statüsünde teknik adamların çalışma uygunluğundan ve sistemden daha detaylı bahsedilmektedir. Sizlere tavsiyem Gelişim Ligi maçında görevliyseniz Lig Statüsünü www.tff.org sitesinin statü ve talimatlar kısmından bulup muhakkak okuyun.
 • Müsabaka sürelerinde zaman zaman yanlışlıklar yapıldığını duyuyoruz. Statüyü okursanız oyun sürelerinde yanlış yapmazsınız.
 • Gelişim Liglerinde yönetici diye bir görev tanımı yoktur. Esame listesine yönetici kısmına her hangi başka bir teknik sorumlu veya antrenör yazılmışsa sahaya çıkılmasına müsaade etmeyebilirsiniz. Maç öncesi lisans kontrolünü sağlıklı yaparsanız bu durumu fark edersiniz.
 • Eğer müsabakanızda ihraç varsa FYS’de olay kısmına muhakkak detayını girmelisiniz. Sade ve basit bir şekilde sadece olayı anlatmanız yeterlidir. “X oyuncu rakibine tekme attı” yeterli bir cümle değildir. Hukuk Kurulunun doğru yorum ve ceza verebilmesi için daha sağlıklı açıklamalısınız. Örneğin ; top rakibindeyken zamanlama hatası yaparak rakibine sert ve ciddi bir faul mü yaptı yoksa topsuz bir alanda rakibine kasti olarak mı tekme attı veya ikili mücadele sonucu yerde kalan 2 oyuncudan biri diğerine yerdeyken kasıtlı olarak mı tekme attı şekilde pozisyonu açıklayıcı olmalısınız. Tekme – yumruk attıysa özellikle kasıt var mı ve vücudunun hangi bölgesine vurdu.
 • FYS girişleri yaparken özellikle ihraç detayları girilirken Internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanırken sorun yaşanmaktadır. O yüzden onu kullanmayın. Explorer kullanarak giriş yapmaya özen gösteriniz.
 • Maç raporu girişi tamamlandığı zaman yukarda yer alan MHK’ye gönder kutucuğuna sadece 1 defa click koyunuz ve bekleyiniz. Sayfa bir süre kayıt işlemi için bekleyecektir. Eğe çift click yaparsanız kaydetmeden çıkmış olursunuz.
 • Maç raporlarınızı müsabakanın ardından TFF’ye teslim etmelisiniz. TFF elden veya kargoyla yolladığınız raporları lütfen küçük zarfa sığdırmak için katlamayın. Mümkünse hiç katlamadan 1er nüsha esame listesi ve oyuncu değişiklik kartlarıyla birlikte zımbalanmış şekilde teslim ediniz. Lütfen zamanında teslim etmeye hassasiyet gösterelim. İş, okul veya özel sebeplerle ilk mesai günü getiremeyecekseniz bağlı olduğunuz Bölge Müdürlüklerine ulaşmanız ve FYS’yi eksiksiz şekilde doldurmanız durumunda sıkıntı yaşanmayacaktır.

·         Eğer FYS’yi ilk kez kullanacaksanız maçın tebligatını alır almaz şifre almak için TFF-Hakem İşlerinden Beyhan Hanım’a mail atmalısınız. beyhansatiroglu@tff.org ŞİFRE için ad-soyad, cep telefonu numaranız, iliniz ve lisans numaranız yazılı olmalıdır. Eğer şifrenizi hatalı girerek bloke ettiyseniz veya doğrulama kodu gelen GSM numaranız değiştiyse yine aynı şekilde konuyu belirterek mail göndermeniz gerekmektedir.

 << Haberlere Geri Dön
“Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim.” Mustafa Kemal ATATÜRK
© Copyright T.F.F.H.G.D BALIKESİR 2018 Web Developer: Özkan ÖZMEN